Ve Sbírce zákonů v částce č. 108/2020 Sb. ze dne 26.6.2020 byl vyhlášen Zákon č. 283/2020 Sb., kterým se, s účinností od 1.1.2021, novelizuje daňový řád a některé další zákony.
Z nové úpravy vybíráme:
Snížení sazby úroků z prodlení
Novela snižuje výši úroků, které vznikají jak daňovému subjektu, tak správci daně, a to na jednotnou sazbu, která má být rovna repo sazbě ČNB zvýšené o 8 procentních bodů. (V současné době činí repo sazbu ČNB plus 14 procentních bodů)
Zvýšení úroku z daňového odpočtu
Daňovému subjektu náleží úrok z nadměrného odpočtu, který je správcem daně neoprávněně zadržovaný déle než 4 měsíce, nově ve výši poloviny z repo sazby ČNB zvýšené o 8 procentních bodů.(V současné době činí repo sazbu ČNB plus 2 procentní body)
Vyplácení nesporné části odpočtu DPH
Nově je zaveden institut zálohy na daňový odpočet, který umožní nespornou část odpočtu připsat poplatníkovi daně dříve než je dokončen případný postup k odstranění pochybností, nebo daňová kontrola. Pro vznik nároku na zálohu musí nesporná část odpočtu dosahovat alespoň 50 tisíc Kč.
Správce daně zálohu poplatníkovi předepíše bez zbytečného odkladu a bez návrhu. Vznikne-li předepsáním zálohy vratitelný přeplatek, vrátí jej automaticky do 15 dnů.
Korespondenční kontrolní postupy
Zahájení a ukončení daňové kontroly, které bylo doposud spojeno s ústním jednáním správce daně a daňového subjektu bude nově možné provádět korespondenčně.
Zkrácení toleranční doby při placení daně
Úrok z prodlení při neuhrazení daně bude vznikat již od čtvrtého kalendářního dne následujícího po splatnosti daně. (Doposud platila toleranční lhůta pět dnů)
Rozšíření možností využití daňové informační schránky (DIS)
V současnosti DIS umožňuje daňovému subjektu nahlížení vybraných informací ze spisu a do osobního daňového účtu. Novela pod heslem „Moje Daně“ značně rozšiřuje využití DIS. Zejména zavádí možnost skrze DIS činit podání a přijímat korespondenci od správce daně. Nově bude fyzickým osobám, vedle dosavadních způsobů, umožněno přihlásit se do DIS také prostřednictvím elektronického průkazu totožnosti.
Lhůty pro podání daňového přiznání
U daní vyměřovaných za období 12 měsíců nebo delší (typicky daň z příjmů) se zavádí prodloužení lhůty ze 3 na 4 měsíce pro případ, že je daňové přiznání podáno elektronicky (tedy např. prostřednictvím rozšířené DIS).
U prodloužení lhůty na 6 měsíců (např. při využití daňového poradce) se ruší povinnost uplatnit plnou moc u správce daně v původní, tříměsíční lhůtě. Prakticky tak má daňový subjekt dvě možnosti, jak se dodatečně vyhnout penalizaci za opožděné tvrzení i úhradu daně, pokud nestihne podat daňové přiznání ve standardní 3 měsíční lhůtě.